První airsoft 2014 úspěšně za námi + rady pro majitele airsoftových zbraní
17.3.2014
V sobotu 15. března proběhla v lese nedaleko obce Holubice naše první letošní táborová airsoftová akce.
Fotografie pro představu o průběhu akce najdete zde a zde.
Podle hojné účasti a ohlasů jsme přesvědčeni, že se akce povedla, a to i přes částečnou dopolední nepřízeň počasí. Byla to pěkná první akce a předzvěst jak akcí následujících, tak našeho letošního tábora Bunkrák 2014 – Operace Železný trojúhelník.
Procvičováním bojových situací a her jsme si nejen zabojovali, ale připomněli i naší historii, neboť na sobotu připadlo neslavné výročí obsazení zbytku bývalého Československa nacistickým Německem v roce 1939.
Chtěl bych tímto poděkovat organizátorům akce za její přípravu a řízení, obci Holubice za poskytnutí pozemku a 1.airsoftové prodejně za poskytnutí zbraní pro ty účastníky, kteří zbraň ještě nevlastní.
V průběhu této akce ovšem očím našeho zbrojíře Jirky neušly některé věci, a zde jsou jeho velmi užitečné rady pro majitele airsoftových zbraní:
1) Zbraň:
Problémy
- Některé děti měly absolutně nevyhovující zbraně – zbraň byla příliš dlouhá nebo měla dlouhý zásobník, což dětem ztěžovalo manipulaci s nimi.
- Některé děti se ke svým zbraním chovají hrozně, a tudíž se objevují následky tohoto hrubého zacházení – zbraně rychle odcházejí
- Děti přes vysvětlování používají místo mířené střelby pomocí jednotlivých ran nebo krátkých dávek – tzv. dlouhé kropení cíle, které nesvědčí jak zbrani tak baterkám
Doporučení
Pokud chceme, aby nám airsoftová zbraň co nejdéle a co nejlépe sloužila po co nejdelší dobu, měly bychom se k ní podle toho i chovat. U airsoftových zbraní se opravdu nedá počítat s tím, že když se s ní budeme válet v blátě a vodě, nebo jí necháme na pospas povětrnostním podmínkám, že bude bezchybně fungovat. Stále to jsou modely s určitou dobou životnosti veškerých svých částí. Údržbou airsoftové zbraně se rozumí její pravidelné čištění především hlavně i zásobníků a pak v rámci té dané zbraně a modelu její možnosti rozborky, čištění přístupných vnitřních částí od prachu a jiných mechanických nečistot. Používáním silikonového oleje určitě nic nezkazíme. Doporučuji občas promazat zásobníky a hlaveň. Nastane sice usazení oleje na HOP-UP gumičce ale to pouze krátkodobě. To vyřešíme vystřílením několika desítek kuliček a novým nastavením. !!!!!! Nikdy nepoužívat jiný olej, nikdy nepoužívat např. olej na palné zbraně atd. !!!!!! Tyto oleje se nesnesou s některými díly airsoftových zbraní např. s hopovou gumičkou atd. Úplně je rozleptají a následuje poškození zbraně a její oprava.
2) Baterie:
Problémy
- Některé děti měly špatné naformátovanou baterii nebo vůbec žádné.
- Některé baterie byly nevhodně nabíjeny – nestačí 1-2 hodiny dát baterku na nabíječku. Baterie se ničí a ztrácí kapacitu. Správný postup je před akcí vždy baterie vybít a následně nabít. Dále je důležité nenechávat vybitou baterku několik měsíců ležet ve skříni.
- Některé zbraně byly vybaveny nekvalitními bateriemi, neznámých výrobců, což může zbraň poškodit a tyto baterie nemají potřebnou výdrž.
- Každý hráč by měl mít minimálně dva kusy kvalitních baterií, aby v případě, že baterie dojde mohl použít baterii záložní a hrát dále.
Doporučení
Nabíjení baterie:
- Pokud máte jako zdroj nabíjení nabíječku přiloženou ke zbrani nebo jinou, co nemá funkci automatického ukončení, tak si stačí potřebný nabíjecí čas spočítat pomocí skriptu na http://www.airguns.cz/aku.php
- Baterie musí být před každým nabíjením plně vybitá, aby nedocházelo k paměťovému efektu (u NI-CD) a aby se vycházelo vždy ze stejného stavu baterie.
- Baterie by se při nabíjení neměla skoro vůbec zahřívat, ale na konci nabíjecího cyklu bude více teplá. Pokud by byla baterie zahřátá tak, že na ní neudržíte ruku, ukončete ihned nabíjení, mohla by se zničit.
- Jako možný pomocný časovač pro vypnutí nabíjení slouží spínací zásuvka. Na té nejlevnější se dá nastavovat krok po 15 minutách s cyklem 24hodin, pro naše účely to bohatě stačí. Tato zásuvka se dá obstarat v hodnotě kolem 100kč. Za tuto cenu lze udělat nabíjení baterie, u kterého si člověk nemusí hlídat čas a také se už nemusí bát, že by baterii poškodil vlastním nedopatřením. Samozřejmě, že toto řešení není lepší než profesionální nabíječky za tisíce korun, ale pro amatérské nabíjení baterie to bohatě stačí.
3) Zásobník:
Doporučujeme ke každé zbrani mít minimálně dva kusy zásobníku a to pro případ poškození a snadnějšího přebíjení zbraně v bojové situaci.
4) Střelivo:
Doporučení
- Používat výhradně střelivo zakoupené ve specializovaných prodejnách.
- Nepoužívat střelivo zakoupené na poutích či v jiných než specializovanýchprodejnách, neboť může velmi lehce dojít k poškození zbraně.
- Nepoužívat znečištěné střelivo.
- Nepoužívat vystřelené střelivo nebo střelivo sebrané ze země.
Nejlépe uděláme, když novou airsoftovou zbraň otestujeme v otevřeném terénu, kde nikoho nebudeme ohrožovat. Určitě každého u zbraně zajímá dostřel a v otevřeném terénu si můžeme vyzkoušet jak správně nastavit HOP-UP (Higer operation power- umožňuje zpětnou rotaci kuličky díky silikonové gumičce). Tento systém v dnešní době používají naprosto všechny zbraně. Až na malé výjimky mají téměř všechny airsoftové zbraně HOP-UP nastavitelný.